V súvekých prameňoch sa často spomína kráľovský poklad. Veľkomoravskí panovníci vydržovali si dvor, na ktorom niektorý z duchovných bol kancelárom, medzi dvorskými hodnostármi bol asi továrnik - hospodár, ktorý obstarával všetko potrebné, stolovník, pohárnik - takto aspoň názvy týchto hodností prevzali neskôr aj Maďari do svojho jazyka. Vo vojne bol knieža najvyšším veliteľom - vojvodcom a patrila mu šestina koristi. Ostatok rozdelil medzi svoju družinu a vojsko. Nemal však asi úplne neobmedzenú moc, „z božej milosti“, aspoň Rastislav a Mojmír nie. O dôležitých otázkach radil sa so svojimi kniežatami a veľmožmi ( staroslovanské sviet, soviet, od vetiť, hovoriť ). Slavomíra si sami moravskí Slovieni zvolili za vojvodcu, knieža.
Veľkomoravský družiník na love so sokolom. |
Osobitnú vrstvu obyvateľstva tvorili duchovní. Ich existencia bola zväčša spojená s kostolom a s majetkami kostola. Knieža Koceľ, keď postavil kostol Sandrata, „daroval mu pozemky, les a lúky“, prirodzene, aj s ľuďmi. Kniežatá a veľmoži zvykli darúvať kostolom otrokov „za spásu duše“ - „dušnikov ( maď. dusnok ). Aj pápež Ján VIII. bol ochotný vysvätiť pre Svätopluka biskupov na také miesta, „v ktorých biskupi majú a môžu dôstojne žiť“.
Vojenskou oporou vladyku bola jeho družina. Bojovali na koňoch a na Veľkej Morave sa asi nazývali aj víťazmi. Toto slovo, vitéz, prevzali aj Maďari. Knieža ich odmeňoval podielom na koristi a všetkým, čo potrebovali. Družiny mali aj veľmoži a najmä župani, ktorí asi viedli do boja aj jednoduchý ľud bojujúci ako pešiaci. Základnú vrstvu obyvateľstva na Veľkej Morave tvorili občiníci v obciach vo vsiach - roľníci a remeselníci - „prostí ľudia“ ( maď. paraszt ). Osobne boli prevažne slobodní. Obrábaná orná pôda patrila celej občine, obci a úroda sa rozdeľovala jednotlivým rodinám. Vladykovi priamo alebo cez županov odvádzali daň, obrok, v prírodninách, v rôznych remeselníckych výrobkoch prípadne aj v službách. Je možné, že už v tejto dobe museli vykonávať určité služby na hradiskách alebo veľmožských dvorcoch a volali sa preto „dvorníkmi“ ( maď. udvarnok ). Podľa remeselníckych výrobkov, ktoré ako daň musel odvádzať kniežaťu alebo županovi, niektoré obce pravdepodobne dostali svoje mená - Hrnčiarovce, Štitáre, Tesáre a pod. Roľníci, prípadne obyvatelia celých obcí, ktorých vladyka daroval veľmožom, dostávali sa do horšieho po stavenia. Strácali osobnú slobodu a stávali sa poddanými.
Poklad železných hrivien ako platidlo. |
Nad týmto spoločenským poriadkom bdel zákon, cirkev a najmä moc vladyku - štát. Konštantín asi na žiadosť Rastislava preložil byzantský zákonník Súdny zákon pre laikov, ktorý však bol podľa všetkého prispôsobený domácemu zvykovému právu. Obsahuje zákony a tresty za prečiny nielen voči štátu ale aj súkromným osobám. Tresty boli tvrdé, často kruté! Zákony už chránili súkromné vlastníctvo: „Kto zapáli cudzí les alebo zrúbe stromy, je povinný dvojnásobnou náhradou.“ „Kto za nejaké nevraživosti alebo za zbojstvo majetku domy zapáli, ak je to v meste, nech ho ohňom upália, ak je to v osade alebo na dedine, nech mečom zotnú.“ - „Ak niekto počas vojny ukradne zbrane má sa potrestať palicovaním, ak však ukradne koňa, nech je predaný do otroctva.“
Otroctvom sa trestal i ten, ktorý zotročil a predal slobodného človeka. Už v tejto dobe znakom zotročenia bolo ostrihanie. V starom Uhorsku až do polovice 13. storočia otroci bývali ostrihaní na pol hlavy. Viacej nariadení Súdneho zákona hovorí o trestoch za smilstvo a znásilňovanie. Aj tie sú veľmi prísne. „Smilniacemu mníchovi,“ píše sa tu, „podľa svetského zákona nos odrežú, ale podľa cirkevného zákona nech sa mu uloží pätnásťročný pôst.“ Zákonník nepripúšťal svedectvo otroka a neslobodného voči pánovi. Prísne zakazoval obyvateľstvu, aby si spravodlivosť vybavovalo samo. Kostoly mali právo azylu.
Veľkomoravský kríž. |
Tresty za porušovanie spoločenského poriadku boli teda prísne. No jednako vznik štátu u moravských Slovienov - aj keď to bol feudálny štát - bol veľkým historickým pokrokom. Štát organizoval prácu i obranu, bdel nad vnútornou bezpečnosťou a poriadkom. Hádam len tej krutosti mohlo byť menej.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára